Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte zorganizował konkurs, którego celem było wyszukiwanie i rozwijanie talentów literackich uczniów. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było napisanie bajki, która musiała zawierać w sobie cechy typowe dla gatunku FANTASY.

WYNIKI KONKURSU

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce: „Maciek i kule” – Karol Herman (Publiczne Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Kędzierzynie – Koźlu)

II miejsce: „Dwa światy” – Weronika Stychno (Publiczne Gimnazjum nr 4 im. K. Wojtyły w Kędzierzynie – Koźlu)

III miejsce: „Powrót” – Olga Zbroińska (Zespół Gimnazjalno – Szkolny w Długomiłowicach)

Weronika Stychno jest uczennicą klasy Ib. Jej praca literacka została doceniona, wysiłek twórczy został więc nagrodzony. Dyplom i nagrodę książkową otrzymała z rąk organizatorów konkursu 24 marca w ramach obchodów w ZSŻŚ Dnia Fantasy. Z pewnością zdobycie zaszczytnego drugiego miejsca będzie dla niej zachętą do wzięcia udziału i spróbowania swoich sił w innych formach literackich. Gratulacje dla Weroniki!

Niedawno, bo 11 marca w Domu Kultury "Komes" miał miejsce finał kolejnej już edycji konkursu mitologicznego "Złoty Wawrzyn Apollina". W turnieju będącym ostatnim etapem toczących się od kilku miesięcy mitologicznych rozgrywek naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Syrek z kl. III C oraz Kamil Grabiński z kl. III B. Kibicowała im ich opiekunka, p. Maria Sadowska. Dodać należy, że rywalizacja byłą niezwykle zacięta. Uczniowie musieli wykazać się szczegółową znajomością mitów starożytnych Greków i Rzymian, m. in. znać odpowiedź na pytania: "Jak nazywały się greckie duchy ziarna?" lub "Który z herosów nie brał udziału w wyprawie Argonautów po złote runo?". Ostatecznie na podium stanęli najlepsi, a wśród nich BARTEK SYREK, który zdobył III nagrodę w konkursie.
Brawa i gratulacje!

M.MichalikMarek Michalik po raz drugi laureatem Konkursu Chemicznego!

W dniu 28 lutego 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Do finału zakwalifikował się nasz uczeń- Marek Michalik z klasy II c.

Zadania konkursowe rozwiązał znakomicie. Uzyskał 100 % punktów możliwych do zdobycia! Spełnił w ten sposób regulaminowe wymagania, by otrzymać zaszczytny tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Marek był również laureatem konkursu w ubiegłym roku szkolnym. Należą mu się ogromne brawa! Gratulacje również dla pani Anny Bogackiej, która przygotowała Marka do konkursu.

Nasi uczniowie znowu najlepsi w konkursie „Chemiczne głowy”- satysfakcja i duma zwycięskiej drużyny i opiekuna.

VI Międzyszkolny Konkurs Chemiczny "Chemiczna Głowa" odbył się 10 marca br. w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Sławięcicach. Brały w nim udział drużyny złożone z trzech osób- uczniów głównie klas trzecich. Drużynę szkolną mogła wspierać 5-osobowa grupa kibiców. Dla nich również przygotowano zadania konkursowe, które podlegały ocenianiu. W konkursie wystartowało łącznie 18 szkół gimnazjalnych, w tym pięć z Kędzierzyna-Koźla.

Gośćmi honorowymi byli: prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle- Pani Sabina Nowosielska, a także Pani Aurelia Stępień - Kierownik Wydziału Oświaty.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Etap I stanowiła indywidualna praca uczniów, w etapie kolejnym zespoły rozwiązywały zadania laboratoryjne. Liczba punktów uzyskanych przez drużyny była sumą punktów zdobytych w części pisemnej i laboratoryjnej. Część zadań teoretycznych dla kibiców była związana z życiem i działalnością Marii Skłodowskiej-Curie w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą jej urodzin.

Nasi uczniowie zebrali największą liczbę punktów i pokonali 17 pozostałych ekip!

5Niedawno w Miejskiej Bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu miał miejsce finał XXI edycji ogólnopolskiego konkursu
literackiego „Małe Krajobrazy słowa”.
Jak co roku, swą obecnością uświetniły go: poetka Karolina Kusek i pisarka Marta Fox. Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, że laureatką wyróżnienia w kategorii prozy- za opowiadanie „Gdy odegrają Pieśń o Niej”- w tegorocznej edycji konkursu została nasza uczennica MICHALINA
TURCZYNIEWICZ z kl. II C.
Brawa dla Michaliny !!!

„ My godomy- godej tyż”

1 godomy16Pod takim hasłem w I Liceum
Ogólnokształcącym w Kędzierzynie –Koźlu odbył się I Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej dla Gimnazjalistów. W dniu 9 czerwca br. w pięknej auli I LO rywalizowały ze sobą trzyosobowe drużyny reprezentujące gimnazja z naszego powiatu i powiatów ościennych. W trzech konkurencjach: quiz, kalambury i opowiadanie kawałów po śląsku uczniowie wykazywali się nie tylko znajomością słownictwa, ale też błyskotliwością w skojarzeniach, umiejętnością współpracy w grupie i wielką odwagą, gdy przed publicznością wypowiadali teksty gwarą śląską. Najlepiej poradzili sobie uczniowie Gimnazjum w Cisku, drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Walcach, trzecie zaś PG 1 w Kędzierzynie –Koźlu. Nasi uczniowie zajęli miejsce tuż za podium. Oni gwary na co dzień nie używają, więc sukces tym cenniejszy. Skład drużyny: Małgosia Małecka, Stefan Gawlik z II a,Tomasz Jęczmienny z II c. Grupę do udziału w konkursie zachęciła Pani Małgorzata Salamon.