/Najważniejsze informacje z broszury opracowanej na potrzeby kampanii „Pozory mylą, dowód nie”/

DLACZEGO SIĘGAJĄ PO ALKOHOL?

- sprzyjają temu szybkie i głębokie zmiany w sferze psychicznej i emocjonalnej charakterystyczne dla okresu dojrzewania i przechodzenia w wiek tzw. Wczesnej dorosłości obejmujący przedział 15- 18 lat. To okres buntu, poszerzania pola niezależności, chęci samodzielnego decydowania o sonie i swoich działaniach. Bardzo często na zasadzie sprzeciwu wobec zaleceń rodziców czy szkoły, na przekór im. Powszechne w tym wieku staje się sięganie po „zakazany owoc”.

- dość powszechne jest w tym wieku poczucie samotności, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, czy negatywnymi emocjami. Alkohol traktują jako środek terapeutyczny.

- piją Ci, którzy nie mogą porozmawiać ze swoimi rodzicami, znajomymi lub zwyczajnie nie potrafią poprosić o pomoc.

- powodem picia może fakt, iż alkohol dodaje odwagi - związane jest to z osłabieniem mechanizmów samokontroli. Jeśli młody człowiek raz poczuje się królem, trudno mu potem pogodzić się z rolą anonimowego członka królewskiego dworu.

- na picie młodych ludzi wpływ mają także wzięte z życia przykłady.

- bardzo ważna jest  również moda na picie.

CZYM TO GROZI?

- alkohol nie tylko niszczy zdrowie, ale także- a nawet przede wszystkim- negatywnie wpływa na ogólny rozwój nastolatka, w tym emocjonalny i społeczny. Wizja świata pod wpływem alkoholu jest zafałszowany, a obraz siebie zniekształcony. Budowanie planów i podejmowanie ważnych decyzji  nie ma zatem odniesienia do rzeczywistości, w konsekwencji konfrontacja z realną sytuacją staje się źródłem frustracji i  rozczarowań.

- młodzi uczą się kojarzyć przyjemne stany kojarzyć z alkoholem. Staje się to także wyuczonym sposobem reagowania na negatywne emocje i trudne sytuacje.

- polepszenie nastroju dzięki alkoholowi jest proste i szybkie. Znika zatem jakakolwiek motywacja, by rozwijać swoje życie w inny sposób.

ROLA RODZINY I WYCHOWANIA W NIEJ.

- rodzina  i sposób jej funkcjonowania jest jednym z kluczowych czynników zarówno sprzyjających, jak i  przeciwdziałąjących zjawisku picia alkoholu przez małoletnich.

> Nie musicie mieć dowodów na to, że Wasze dziecko pije, aby zacząć z nim rozmawiać o alkoholu.

> Ustalcie z nim  jasne zasady dotyczące alkoholu i konsekwencje złamania ich.

> Pogadajcie o ryzyku związanym z piciem alkoholu.

> Porozmawiajcie o konkretnych ludziach - znanych lub znajomych, którzy zniszczyli sobie życie przez alkohol.

> Nie pytajcie o zachowania znajomych na imprezie, bo zapewne dziecko i tak nie powie wszystkiego. Mówcie o tym, że wiecie, jak trudno jest w sytuacji imprezowej odmówić namowom kolegów. Spróbujcie podsunąć  jakieś pomysły na poradzenie sobie w takich sytuacjach.

> Mówcie  o  wzajemnym zaufaniu.

> Pamiętajcie, że jako rodzice jesteście dla swojego dziecka przykładem.

> Rozmawiajcie ze swoim dzieckiem - nie tylko o alkoholu,. Po prostu rozmawiajcie, abyście byli w prawdziwym kontakcie i aby Wasze dziecko wiedziało, że naprawdę interesujecie się jego sprawami. Wtedy też będziecie w stanie dostrzec każdą zmianę. Zmianę może spowodować wiele przyczyn, ale eksperymentowanie  z używkami na pewno  spowoduje zmianę w zachowaniu dziecka.

> Zwracajcie uwagę na sposób w jaki rozmawiacie z dzieckiem. Nie oskarżajcie i nie atakujcie, nie krytykujcie. Dziecko musi wiedzieć, ze nawet kiedy popełni błąd może Wam o tym powiedzieć.

Czasami nie wszystko zależy od nas rodziców,, ale na wiele rzeczy mamy wpływ- zróbmy co tylko możemy, aby nasze dziecko teraz i kiedy dorośnie nie cierpiało z powodu picia alkoholu i, aby inni przez nie cierpieli.

Gdyby ktoś był zainteresowany Kampanią „Pozory mylą, dowód nie”  może skorzystać z: infolinii 0 801 066 366 , wejść na stronę: www.pozorymyla.pl

Streściła broszurkę - pedagog szkolny Barbara Stramecka-Czerw.