Nie ma sposobu, poza testami medycznymi, pozwalającego w stu procentach powiedzieć, że ktoś przyjął środki psychoaktywne. Jednak o przyjmowaniu dopalaczy może świadczyć zachowanie znacznie (lub nieznacznie) odbiegające od normalnego. Wśród takich zachowań możemy wymienić: pobudliwość, nadmierne wyciszenie, ospałość, agresję, zmianę pantomimiki, nadmierne rozweselenie, łatwe popadanie w smutek, płaczliwość, drażliwość, dreszcze, brak napięcia mięśniowego, słowotok, wstręt do światła, zmianę wielkości źrenic, zaczerwienie twarzy, różnego rodzaju zapachy itd.