„Wszystkie argumenty na poparcie tezy o ludzkiej wyższości

nie są w stanie zaprzeczyć jednej niezaprzeczalnej prawdzie:

w cierpieniu zwierzęta są nam równe.”

/ Peter Singer/

20160501 111531
O tym, że nasi gimnazjaliści nie są obojętni w stosunku do swych braci mniejszych, mogliśmy się przekonać niedawno podczas organizowanej w szkole zbiórki charytatywnej przeznaczonej dla kędzierzyńskiego schroniska dla psów. Sam pomysł zrodził się na zajęciach etyki w klasach trzecich i trwał kilka tygodni. W projekcie uczestniczyli głównie uczniowie kl. III B i III C, jednak jego zasięg okazał się znacznie szerszy. Udało się sprzedać maski teatralne, które wykonali specjalnie na ten cel uczniowie w czasie teatralnych zajęć artystycznych. Zebrano suchą karmę, a także koce i pledy do ocieplania kojców. Do akcji włączyli się zarówno pozostali uczniowie, jak i ich rodzice. Niedawno zgromadzone materiały i środki dotarły do schroniska! Szczególne podziękowania dla: Sandry Chłopińskiej, Pawła Kubicy-Cypka, Vivien Hajduk, Karoliny Lewald, Heleny Kutek, Krzysztofa Bielkiewicza oraz jego taty, p. Arkadiusza Bielkiewicza i p. Grażyny Szatkowskiej.

W imieniu piesków wszystkim dziękuje koordynator:

Maria Sadowska

Poniżej galeria zdjęć z projektu

W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się w MBP z młodym, siedemnastoletnim pisarzem Tomaszem Sobanią. Mimo swojego młodego wieku napisał on już swoją pierwszą książkę. Nosi ona tytuł „Speculo”. Podczas spotkania młody autor opowiadał nam o początkach swojej rozwijającej się kariery, w międzyczasie zaznaczając, że nie zawsze była ona łatwa.

Tomasz zaczął pisać książki już w piątej klasie podstawówki. Jego pierwsza próba okazała się
jednak nieudana, a książka, którą chciał napisać, nigdy nie została ukończona. Wtedy też stanął on przed wyborem kontynuacji swojej pasji, jaką była twórczość pisarska. Jednak młody autor postanowił próbować dalej i nie poddał się, gdyż wiedział, że po napisaniu prawie 200 stron poprzedniej, nieudanej książki, zdobył on swego rodzaju doświadczenie, dzięki któremu udało mu się napisać kolejną książkę. Okazała się ona sukcesem.

W czasie spotkania Tomasz wspominał również o determinacji, dzięki której możemy osiągnąć nawet najtrudniejsze cele i spełniać nasze marzenia. Pisząc książkę, musiał on być gotowy na wiele wyrzeczeń. Wstawał wcześnie rano, aby móc napisać choć kilka stron swojej książki, zaniedbywał naukę, a przede wszystkim był bardzo wytrwały w tym, co robił. Wspominał on również, że nigdy nie można się poddawać, a porażka (której on sam również doświadczył) ma rozwijać nasze pasje, talenty i motywować do dalszego działania. Zachęcał nas on również do rozwijania umiejętności i dążenia do postawionych przez nas celów, a przed wszystkim do wiary w siebie i swoje możliwości.

dsc 0305.resized12 listopada 2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Kędzierzynie – Koźlu odbył się Festiwal Pieśni i Twórczości Patriotycznej. Festiwal powstał z inicjatywy pani Agnieszki Zelenay – Fuchs i pani Izabeli Drajewicz przy współudziale pani Grażyny Szatkowskiej i pani Małgorzaty Strużyny. Współorganizatorami byli: Rada Osiedla „Śródmieście” i Miejski Ośrodek Kultury. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Kędzierzyna - Koźla Tomasz Wantuła.

dsc05033
4 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury miała miejsce uroczystość upamiętniająca ćwierćwiecze wolnych wyborów. Wśród gości honorowe miejsce zajął prezydent Kędzierzyna- Koźla, Tomasz Wantuła.

gif 1W dniach 12-14 lutego odbyła się akcja wolontariatu na rzecz dzieci z kozielskiego szpitala organizowana przez panią Annę Bogacką i Kingę Czarnecką-Nowak. Uczniowie naszej szkoły jak zawsze spisali się na medal. Dzięki nam szpital otrzyma 38 książek, 57 maskotek, 8 gier planszowych, 3 siatki zabawek, przybory do rysowania i malowania, bloki i zeszyty oraz siatkę ubrań.

dscn0370

W grudniu nasza szkoła gościła dwie studentki w ramach wymiany organizowanej przez pozarządowe stowarzyszenie studentów AISEC – Kathy Zhu z Australii i Gabrielę Nodari Froes de Castro z Brazylii. Nasi goście mieli okazję przeprowadzić serię warsztatów w języku angielskim dla uczniów naszego gimnazjum jak również uczestniczyć w różnych wydarzeniach po zajęciach szkolnych.