7Uczniowie klasy I c i II c w dniu 15 maja wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Wyprawa miała charakter edukacyjny, bo jej celem było przede wszystkim zwiedzanie Humanitarium- obiektu, w którym zwiedzający – od przedszkolaka, przez gimnazjalistę po osobę dorosłą zachwyci się nauką. Dopasuj, uruchom, sprawdź, zgadnij, zaobserwuj - to kolejne wyzwania stawiane przed uczniami. Wielką frajdę stanowiło poznawanie różnych zjawisk i właściwości fizycznych w kolejnych punktach edukacyjnych. Ale zdecydowanie najciekawszą dla żądnych wrażeń uczniów z klas z rozszerzeniem przedmiotów ścisłych okazała sią sekcja oka, którą przeprowadzali w ramach zajęć laboratoryjnych!

10 stycznia br. uczniowie klas III a i III b wzięli udział w wyciecze edukacyjnej do Muzeum w Oświęcimiu.
Zostało ono utworzone na terenie byłego zespołu niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady.

Przed wejściem do obozu można było zobaczyć charakterystyczną bramę z napisem "Arbeit Macht Frei", czyli
„Praca czyni wolnym". W ciszy i skupieniu uczniowie zwiedzali kolejno: blok śmierci, celę, w której przebywał Maksymilian Maria Kolbe, ścianę śmierci, przy której rozstrzeliwano więźniów, ruiny komór gazowych, gdzie rozprowadzano cyklon B i krematoria.

Druga część lekcji historii odbyła się na terenie obozu zagłady -w Brzezince.
Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu – Brzezince to miejsce pamięci, martyrologii. Młodzież oddała hołd zamordowanym tam ludziom. Atmosfera tego szczególnego miejsca sprzyjała refleksjom. Jako kolejny punkt programu wycieczki uczniowie mieli również okazję zwiedzić Muzeum Żydowskie usytuowane w centrum miasta.

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”- te słowa Zofii Nałkowskiej niech będą przestrogą dla kolejnych pokoleń.

1Nie po raz pierwszy nasi uczniowie mieli okazję podziwiać tę prestiżową wystawę fotografii prasowej z różnych rejonów świata (od kilku lat grudniowe wyjazdy w do stolicy województwa stały się tradycją szkoły). Przypomnijmy, że tylko cztery ośrodki w Polsce prezentują World Press Photo, w tym m. in. Opole. Dodatkową arakcją wycieczki były w tym roku odwiedziny w Muzeum Śląska Opolskiego, a dokładnie w Kamienicy czynszowej, gdzie dla zwiedzających przygotowano zatrzymane w czasie pomieszczenia z minionych epok- każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890- 1965. Zadowoleni i bogatsi w tak niecodzienne wrażenia uczniowie do także radość dla opiekunów. Organizatorki wyjazdu to p. Maria Sadowska i p. Aurelia Sulima.

Poniżej galeria zdjęć.

10

Wrocław to miasto o wielu twarzach. Piękny renesansowy rynek, wokół niego zabytkowe kamieniczki,
majestatyczny ratusz to zaledwie jeden- choć główny- punkt na mapie Wrocławia. Wiele tu instytucji kultury, galerii sztuki, muzeów, które kuszą różnorodną ofertą.

Nasi uczniowie z klas I b, II c i III a mieli okazję zobaczyć, jak wygląda Narodowe Centrum Muzyki. Zobaczyli także, jak się w nim pracuje, przyglądając się przygotowaniom artystów do koncertu. Obserwowanie chóru podczas próby, wysłuchanie próbnych wykonań orkiestry symfonicznej w pięknych, perfekcyjnie wykonanych salach koncertowych- to atrakcja dla zwiedzających.

13W poniedziałek, 13 czerwca klasy uczniowie z klas 1c, 3a, 3b, 3c i 2c około godziny 8:00 zebrali się pod autokarem przed naszą szkołą, żeby spędzić ze sobą najbliższe trzy dni. Po prawie trzygodzinnej podróży w końcu mogliśmy wyprostować nogi, by za chwilę już w pełnym rynsztunku - ubrani w kapoki i z wiosłem w dłoni - skierować się w stronę pontonów. Można było zobaczyć jak po pięciu meandrach przecinających Góry Bardzkie suną czerwone pontony z roześmianymi wodniakami. Trasa zajęła około trzy godziny, w czasie których mogliśmy po raz pierwszy na tej wycieczce podziwiać przepiękne krajobrazy Kotliny Kłodzkiej. Wysokie na kilkanaście metrów skały, lasy, łąki, śpiew ptaków, szum drzew i plusk pracujących wioślarzy zapierały dech w piersiach. Wykorzystaliśmy też okazję, by trochę się ochłodzić w upale – małym chlapankiem. Na końcu tej malowniczej trasy już czekał na nas autokar, którym dostaliśmy się na teren Parku Narodowego Gór Stołowych. Obserwowaliśmy skutki wietrzenia piaskowca - korytarze i labirynty, przez które nieraz musieliśmy się wręcz przeciskać. Na szczęście nikt się nie zaklinował. Program pierwszego dnia został zrealizowany i mogliśmy udać się do naszego ośrodka „Pod Dębem”. Cudowne widoki Gór Bystrzyckich pozwoliły nam szybko się zrelaksować, a rano być szybko gotowym do dalszych wypraw.

6
Niedawno uczniowie PG nr 4 mieli okazję uczestniczyć w przygotowanej specjalnie dla nich w ramach jednej z ofert, jakie proponuje im szkoła, atrakcji- wyjeździe w Bieszczady. Od początku zainteresowanie wycieczką było ogromne- w końcu miała to być aż czterodniowa eskapada, maj, piękna i niecodzienna okolica… no i zgrana (jak się wkrótce okazało) grupa. W sumie trzeba było wynająć duży autokar i w połowie miesiąca kilkudziesięcioosobowa ekipa podróżna wraz z opiekunami (p. A. Sulimą, p. M. Sadowską , p. I. Sobczak i p. A. Lechicką) wyruszyła na podbój nowych szlaków i w poszukiwaniu niezwykłych wrażeń.